Projekat Orhideja

 Na obeležavanje 15. godišnjice od Jelenine smrti, Fondacija “Jelena Šantić“ započela je projekat “The Thriving Orchid – Artistic Installation with Scientific Character” koji je uključivao izradu i postavku Spomen obeležja Jeleni Šantić, autora Mrđana Bajića, Jelice Radovanović i Dejana Anđelkovića u Parku mira “Jelena Šantić“ u Beogradu. Nažalost, ovo Spomen obeležje još uvek nije postavljeno na planiranu lokaciju zbog nerazumevanja i izostanka podrške lokalnih institucija.

Delimo sa vama tekst koji je predsstavljao važnost projekta i najavljivao postavku Spomen obeležja. 

NOVO MESTO SUSRETA U BEOGRADU

Irina Ljubić, Fondacija Jelena Šantić

 

Svedoci smo događanja koja svakodnevno postavljaju vrednosti poput solidarnosti, pravičnosti i otvorenosti na veliki test ljudskosti, a koja pokazuju različita lica svakog pojedinca. Beskompromisnost, verovanje da drugome treba pomoći i istrajnost u doslednoj podršci jesu principi kojima se vodila Jelena Šantić u periodu kada je Zapadni Balkan bio prostor otvoren za sukobe, kada su postojale velike prepreke za revitalizaciju i normalizaciju života i odnosa među ljudima zemalja bivše Jugoslavije.

Jelena, kao i mnogobrojni njeni prijatelji iz organizacija civilnog društva, pronašli su u sebi izuzetnu snagu u borbi za bolje i pravednije društvo u kojem bi trebalo mi danas da živimo. U tome nisu u potpunosti uspeli, ali su inspirisali nove generacije da nastave putem koji teži ispunjenju tih ciljeva. Danas, 15 godina od kada Jelene nema, Fondacija “Jelena Šantić“ realizuje projekat “The Thriving Orchid – Artistic Installation with Scientific Character” koji uključuje izradu i postavku Spomen obeležja Jeleni Šantić, autora Mrđana Bajića, Jelice Radovanović i Dejana Anđelkovića u Parku mira “Jelena Šantić“ u Beogradu. Svojim značenjem spomen obeležje obogaćuje kulturni i obrazovni sadržaj lokalne sredine, šaljući poruke o interkulturalnosti, solidarnosti s uzajamnim poštovanjem različitosti. Orhideji nije potrebna svakodnevna već kontinuirana nega, kao što to zahtevaju i vrednosti slobodnog i otvorenog društva – poštovanje razlika među ljudima i podrška onima kojima je pomoć potrebna. Upravo to činila je i Jelena Šantić po kojoj je park pre 10 godina (2005) preimenovan (nekada se zvao Neimarski park).

Kroz rad sa učenicima i učenicama OŠ “Svetozar Marković” potvrdili smo da je svako dete iskrenije, slobodnije i kreativnije bez stega okruženja, bez nametnutih stereotipa, kao i u interakciji sa drugarima. Druženje sa novim drugarima iz hora AprilZmajJun pokrenulo je nove zajedničke planove i akcije. Bravo za klince i klinceze! Sigurni smo, da se među klincima i klincezama sa kojima smo radili, kriju neki novi borci za pravdu, za ravnopravnost, oni koji će pokazati da smo ipak bolje društvo nego što to danasizgleda.

Fondacija Jelena Šantić najtoplije zahvaljuje izvanrednim učiteljicama i njihovim đacima OŠ “Svetozar Marković”, dr Branislavu Šileru (Institut za biološka istraživanja “Siniša Stanković” Univerziteta u Beogradu), Igoru Miroviću (ReefRoom Akvarijum Studio) i Kosti Pavličeku (Ferroart), Horu AprilZmajJun i njihovim predivnim članovima i članicama, Grupi Škart, Ivani Leko i Snežani Skoko i njihovoj neicrpnoj energiji u radu sa decom i naravno Grupi 484. Najzad, Fondacija “Jelena Šantić“ upućuje neizmernu zahvalnost autorima Mrđanu Bajiću, Jelici Radovanović i Dejanu Anđelkoviću na njihovoj strpljivoj, predanoj razradi i realizaciji ove plemenite ideje za spomen obeležje Jeleni Šantić.

Želimo da, Park sa spomen obeležjem Jeleni Šantić, koji ćemo otvoriti tokom 2016. godine, postane mesto susreta i koje će svojom plemenitošću biti vredan, uzoran i podsticajan spomenik Vračaru i svim građanima i građankama Beograda.

Projekat je realizovan uz finansijsku pomoć Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (Swiss Agency for Development and Cooperation), u saradnji sa Grupom 484, Opštinom Vračar i OŠ “Svetozar Marković”.